Cursul Școala de Bani pentru părinți

Ca părinți sigur ne găsim cu toții mai devreme sau mai târziu în situația în care să vorbim cu cei mici despre bani. Te-ai ferit de acest subiect până acum, pentru că "acestea sunt discuții de oameni mari"?

La Școala de Bani credem că educația financiară începe de la o vârstă fragedă. Cei mici cresc într-o lume cu multiple oportunități. De aceea au nevoie să învețe de mici ce sunt banii și cum să folosească banii ca pe un instrument pentru o viață mai bună, nu ca pe o povară.

Înscrie-te la cursul nostru și hai să vorbim despre bani pe înțelesul copiilor.

scoala-de-bani
misiunea-noastra-bcr

Despre curs

Cele mai multe din obiceiurile noastre le deprindem de mici, în familie. De aceea este esențial, ca părinte, să porți discuții sincere cu copiii despre bani și să-i implici în deciziile financiare pe care le iei.

La acest curs, îți arătăm:

• Ce ar trebui să știe copiii despre bani în funcție de vârsta pe care o au;
  • Cum să discuți cu copiii despre valoarea banilor, astfel încât ei să înțeleagă practic;
  • Cum le explicăm copiilor care este diferența dintre nevoie și dorință;
  • Cum să le explici copiilor ce este responsabilitatea financiară, pe înțelesul lor;
  • Cum să discuți cu copiii despre generozitate și donații;
  • Ce fel de activități și jocuri poți face cu copiii pentru a le vorbi despre bani și a-i face să capete obiceiuri financiare sănătoase.

Ce conține cursul?

7-lecții
Etapa 1

7 lecții

Ți-am pregătit șapte lecții utile, pe care să le explici copiilor tăi, cu suport video și text. Îți suntem alături, pentru a începe cu ei educația financiară, încă de mici!

exerciții
Etapa 2

Fișe de activități

Îi vor ajuta pe copii să înțeleagă mai bine lecțiile, prin activități practice. Cei mici pot deprinde obiceiuri bune despre valoarea banilor.

Testimoniale

Ce spun participanții noștri?

Eforturile specialiștilor platformei Școala de Bani au dat, deja, roade, iar mărturiile cursanților noștri sunt imboldul perfect de a continua drumul educației financiare.

user-testimonial-avatar
Sunt la început de carieră, iar administrarea salariului meu lunar s-a dovedi a fi o provocare mai mare decât preconizam. Prin intermediul Școlii de Bani am descoperit un tool de un real folos, care m-a ajutat să-mi fac ordine în buget, să aloc banii acolo unde trebuie, dar și să pun ceva deoparte, pentru achiziționarea viitoare a unui autoturism.

Mircea Popescu

BCR Școala de Bani

Cel mai amplu program gratuit de educație financiară din România

Vei descoperi o resursă online plină de soluții legate de organizarea veniturilor. Vei afla pe larg ce semnificație au deciziile financiare pentru bunăstarea fiecăruia și vei avea posibilitatea să pui în practică cele învățate săptămână de săptămână.

Planificare financiară și control asupra finanțelor tale

O privire de ansamblu a bugetului tău te va ajuta să îţi monitorizezi cheltuielile.

Sfaturi & trucuri de economisire care funcționează

Disciplina financiară poate fi dificilă. Descoperă latura motivantă a educaţiei financiare.

Gratuit

Iţi punem la dispoziţie o platformă smart și relevantă care te ajută să-ţi monitorizezi veniturile, economiile și cheltuielile.

Sigur

Știm cât de delicat este să vorbești despre bani. Cu noi, datele tale sunt mereu în siguranţă.

Relevant

Îţi oferim informaţii pertinente despre economii și investiţii pentru un viitor liniștit pe plan financiar.

Învață să fii sincer și deschis cu cei mici, în discuțiile despre bani.