Cum să fii responsabil financiar?

Știm cu toții că România are unul dintre cele mai scăzute niveluri de educație financiară din Europa, conform ultimului studiu Eurostat. Noi, profesorii Școlii de Bani BCR, ne-am propus în ultimii patru ani să educăm financiar România și am reușit să interacționăm direct cu câteva sute de mii de români. Și nu ne oprim aici! Am pregătit acest Modul introductiv de educație financiară pentru toți cei care vor să înțeleagă ce înseamnă să fii independent financiar și cum pot să aibă mai multă grijă de banii lor.

scoala-de-bani
misiunea-noastra-bcr

Despre curs

Alături de colega noastră, Gabriela Guta, și cu ajutorul unor video-uri creative și practice, vei învăța:

• Ce înseamnă să fii responsabil financiar?

• Ce este valoarea netă personală și unde te afli acum din punct de vedere financiar?

• Care sunt pașii concreți pentru planificarea corectă și simplă a unui buget personal?

• Cum economisim pentru visurile noastre?

• Ce produse de credit folosim, cum le analizăm beneficiile și riscurile?

Ce conține cursul?

7-lecții
Etapa 1

8 lecții video

Ți-am pregătit opt lecții video cu informații și sfaturi practice pe care le poti pune in practica de astazi, pentru că e mai bine să nu lăsăm pe mâine ce putem începe chiar de azi.

exerciții
Etapa 2

Quiz final

La finalul cursului te invităm să completezi quiz-ul nostru și să-ți testezi cunoștințele proaspăt obținute. Nu uita că dăm și diplome! După quiz, vei obține diploma de absolvire a cursului!

Testimoniale

Ce spun participanții noștri?

Eforturile specialiștilor platformei Școala de Bani au dat, deja, roade, iar mărturiile cursanților noștri sunt imboldul perfect de a continua drumul educației financiare.

user-testimonial-avatar
Sunt la început de carieră, iar administrarea salariului meu lunar s-a dovedi a fi o provocare mai mare decât preconizam. Prin intermediul Școlii de Bani am descoperit un tool de un real folos, care m-a ajutat să-mi fac ordine în buget, să aloc banii acolo unde trebuie, dar și să pun ceva deoparte, pentru achiziționarea viitoare a unui autoturism.

Mircea Popescu

De ce Școala de Bani?

BCR Școala de Bani, cel mai amplu program gratuit de educație financiară din România

Accesând platforma BCR Școala de Bani, vei descoperi o resursă online plină de soluții legate de organizarea veniturilor. Vei afla pe larg ce semnificație au deciziile financiare pentru bunăstarea fiecăruia și vei avea posibilitatea sa pui în practică cele învățate săptămână de săptămână.

Planificare financiară și control asupra finanțelor tale

O privire de ansamblu a bugetului tău te va ajuta să îţi monitorizezi cheltuielile.

Sfaturi & trucuri de economisire care funcționează

Disciplina financiară poate fi dificilă. Descoperă latura motivantă a educaţiei financiare.

Gratuit

Iţi punem la dispoziţie o platformă smart și relevantă care te ajută să-ţi monitorizezi veniturile, economiile și cheltuielile.

Sigur

Știm cât de delicat este să vorbești despre bani. Cu noi, datele tale sunt mereu în siguranţă.

Relevant

Îţi oferim informaţii pertinente despre economii și investiţii pentru un viitor liniștit pe plan financiar.

Învață cum să obții mai multe
de la banii tăi!