scoala de bani - bcr

Ghid ecofinanciar: cum să consumi responsabil?

Sustenabilitate, neutralitate climatică, energie regenerabilă, par niște concepte departe de noi și de viața noastră de zi cu zi. Însă, de fapt, prin toate acțiunile și deciziile pe care le luăm, contribuim și suntem responsabili de viitorul planetei noastre. Pentru un viitor mai bun este necesar să facem schimbări în comportamentele noastre de zi cu zi.

Împreună cu prietenii de la MaiMultVerde am creat un curs care ne arată cum să ducem o viață cu grijă față de mediu, dar și față de propriul buget. Alături de Loredana, manager proiecte MaiMultVerde și Sebastian, Manager finanțare specializată și sustenabilă BCR, descoperi cum poți fi parte din schimbare prin obiceiuri de consum mai responsabile și prietenoase cu bugetul tău.

scoala-de-bani
despre-curs

Despre curs

Cu toții ne dorim un mediu mai curat, un aer mai puțin poluat sau poate pur și simplu un stil de viață sustenabil atât pentru mediul înconjurător, cât și pentru buget, dar nu știm de unde să începem.
Ce înveți în curs?
  • Cum să reduci risipa alimentară și să cheltui mai puțini bani pe alimente
  • Trucuri pentru a-ți alege o garderobă mai prietenoasă cu mediul
  • Ce înseamnă o “casă verde” și care sunt beneficiile ei
  • Cum poți cheltui mai puțini bani pe transport și energie
  • Cum să faci alegeri mai responsabile în vacanță sau la cumpărături
AcasăCursuriBugetProfil