Despre proiect

LifeLab by BCR ajută profesorii și elevii să înțeleagă importanța educației financiare în orice domeniu.

LifeLab este un proiect educațional care integrează concepte financiare la nivel interdisciplinar, în toate ciclurile de învățământ. A doua ediție a programului, din anul școlar 2023-2024, presupune o extindere în 10 școli din 4 județe din România: Brașov, Mureș, Prahova și Suceava.

scoala-de-bani

Copiii vor fi mai pregătiți pentru viață

Profesorii au puterea de a modela generații întregi de elevi, iar prin proiectul LifeLab aceștia devin ambasadori ai educației financiare interdisciplinare și, în plus, învață cum să își gestioneze propriile finanțe. Cu ajutorul profesorilor, elevii dobândesc noțiuni de educație financiară, învață cum să ia anumite decizii, exersează planificarea și munca în echipă. În urma programului pilot desfășurat în anul școlar 2022-2023 în 2 școli din România, am identificat o creștere a cunoștințelor financiare ale elevilor din ciclul gimnazial cu 19% și ale elevilor din ciclul liceal de 15%. În pilot au fost implicați 50 de profesori și 1200 de elevi.

despre-curs

Cum ajută LifeLab școlile participante?

• Acces la un curs complementar de educație financiară de 20 de ore, ce oferă profesorilor 20 credite
  • Materiale educaționale special dezvoltate de experți și profesori, unde noțiunile financiare sunt îmbinate cu toate disciplinele de bază predate la școală
  • Educație pentru viață prin sprijin în dezvoltarea de competențe relevante, precum comunicarea, gestionarea responsabilă a resurselor, colaborarea sau planificarea
  • Mentorat cu experți educaționali pentru profesori, pe tot parcursul proiectului
  • Organizarea unui eveniment fizic pentru copii, profesori și elevi în care învață despre educație financiară de la traineri din cadrul Școlii de Bani și de la roboțelul Pepper
  • Un modul dedicat directorilor prin care aceștia să devină manageri financiari mai buni în școala lor
  • Finanțare de 2000 EUR la finalul proiectului pentru școlile care implementează programul
  • Acces la o comunitate de școli care se implică în proiecte relevante, cu impact în calitatea actului educațional, dar și în gradul de motivare al elevilor

Ediția 2023-2024

Înscrierile pentru LifeLab 2.0 s-au încheiat!

Mulțumim tuturor școlilor care s-au înscris în proiect pentru a aduce educația financiară mai aproape de elevi, interdisciplinar, în toate ciclurile de învățământ. În acest moment suntem în plin proces de jurizare pentru selecția celor 15 școli care vor participa la sesiunile de interviuri în perioada 7-15 decembrie, cu membrii juriului. Pe 18 decembrie, anunțăm cele 10 școli finaliste care vor face parte din programul LifeLab 2.0. Rămâneți aproape de noi!

Perioada de înscriere și procesul de selecție

• 14 noiembrie – 6 decembrie: Completare formular de înscriere
  • 7 – 15 decembrie: Interviuri online cu directorii școlilor preselectate
  • 18 decembrie: Anunțarea celor 10 școli selectate
  • 18 – 20 decembrie: Semnare contracte de parteneriat
  • Au fost selectate cele 10 școli finaliste care vor face parte din programul LifeLab 2.0!

• Colegiul Național „Radu Negru”, Făgăraș, Brașov
    • Școala Gimnazială Iernut, Mureș
    • Școala Gimnazială Sâncraiu de Mureș, Mureș
    • Liceul Tehnologic „Profesor Ilie Gavrilă”, Cioranii de Jos, Prahova
    • Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu” Breaza de Sus, Prahova
    • Școala Gimnazială „I. A. Bassarabescu”, Ploiești, Prahova
    • Școala Gimnazială „Bucșoaia", Frasin, Suceava
    • Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir”, Suceava
    • Școala Gimnazială „Bogdan Vodă”, Câmpulung Moldovenesc, Suceava
    • Școala Gimnazială Putna, Suceava

Raport de politică publică "Educația
financiară – între necesitate și oportunitate"

Dezvoltat de Institutul de Cercetare a Calității Vieții și susținut de BCR, raportul prezintă situația educației financiare în școli, analizează modele naționale și internaționale de predare a educației financiare, și propune recomandări de politică publică, pentru o mai bună formare a competențelor financiare în rândul elevilor, la nivel interdisciplinar, în toate ciclurile de învățământ.

Ai întrebări despre program?

Te invităm să adresezi întrebările tale despre program printr-un mail trimis la adresa de e-mail scoaladebani@bcr.ro.